Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

Pilonidal Sinüs

Presakral bölgede (Kuyruk sokumu) cilt altında yuvalanan kıl yumaklarının sebep olduğu bir hastalık olarak bilinir. Günümüzde birçok kişide görülebilmektedir. İltihaplanmasıyla kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilir. Kuyruk sokumunda cilde açılan deliklerle kendini belli eder. Pilonidal sinüs iltihaplanırsa bu deliklerden akıntılar olur ve iç çamaşırını kirletir. Bu iltihaplı bölgeler apseleşebilir. Böyle bir durumda acil cerrahi müdahale ile apse boşaltılması gerekir. Pilonidal sinüs, Rize’de Op. Dr. Bülent Güvendi tarafından çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Sakral Dermoid kist hastalığı olarak da bilinen kıl dönmesi hastalığı, genelde basit bir hastalık olarak seyreder. Yapılan ameliyatlar sonrası tekrar edebilir.

Pilonidal Sinüs Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kuyruk sokumunda oluşması nedeniyle erken tedavi edilmezse daha da büyüyebilir, iltihaplanabilir. Apseleşebilir.

Pilonidal Sinüsde apse

Ağrı, şişlik ve kızarıklık şeklinde apseli bir pilonidal sinüs söz konusuysa mutlaka acil cerrahi müdahale gerekir. Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahale ile, “iltihaplı alan” üzerine bir kesi yapılır ve apse boşaltılır.

Pilonidal Sinüs Evreleri Nelerdir?

TİP 1 Sessiz Seyir

Kuyruk sokumunda çok fazla“ etkisi”  olmayan bazı şikayetler yaşanmış, ancak bir süre sonra kendiliğinden geçmiştir. Hiçbir yakınmanın olmadığı bu evrede bir ya da birkaç tane toplu iğne kadar deliğin varlığından söz edilebilir.

TİP 2 Oturamamak

Önceden hiçbir yakınması olmayan bir hastada, apseli başlangıç söz konusu olduğunda TİP 2’den söz edilebilir. Hasta, son birkaç gün içinde gelişen ve genelde anüsten 5 ila 6 santimetre kadar yukarıda oluşan ağrı, şişlik ve kızarıklıktan yakınabilir. Hasta oturmakta güçlük çeker.

TİP3 Akıntılar

Pilonidal sinüsün uzun süreli akıntılı olması durumudur. Apse belirtisi hissedilmeden de başlayabilen akıntılar sebebiyle hasta, sık sık iç çamaşırında iltihaplı sıvı görür. Akıntılı pilonidal sinüslerden kılların çıktığı da rahatlıkla muayene esnasında görülebilir. Eğer ki orta hattın çevresinde başka delikler de oluşmuş ise bu durum, hastalığın daha da ilerlediğine işaret eder.

TİP 4 Akıntı Kesilmesi Ancak Oturamama

Uzun süreli akıntıdan sonra apsenin gelişmesi durumudur. Kronikleşen bu hastalığın seyri sırasında iltihabın, açıklıkları tıkaması sonucunda apse gelişir ve tedavisi ancak ameliyatla sağlanır.

Tip 5 Ameliyat Olup Yarası Kapanmayanlar

(Pilonidal sinüs ameliyatı olduktan sonraçıkarılan doku büyükse “yama tekniği” gerekir.)

Tip 6 Ameliyat Olup Başa Dönenler; Kıl dönmesi ameliyatı olup, 3 ay sonra yeniden apse ve akıntı şikayeti ile tekrar başvuran hastalar

Kıl Dönmesinin Tedavisi:

Pilonidal sinüs tedavisi, “hastanın durumuna” göre seçilir.

  • Çıkartıp- Yama Kaydırmayla Kapatma

Kronik pilonidal sinüs vakaları için en uygun ameliyat tipi “pilonidal sinüslü bölgeyi çıkartıp- yama kaydırmayla kapatma” olacaktır. Hastalıklı dokunun tamamen çıkarılmasından sonra orta hatta komşu kalça dokularından “yama dokusu” yani flep oluşturulur ve boşluğa dikilerek (eksizyon+flep) işlemi ile ameliyat tamamlanır.

  • Çıkartıp- Açık Bırakma

Kolay olan ve kısa süren “çıkarıp- açık bırakma” tekniği ile kıl dönmesinde iyileşme süresi 6-8 haftayı bulabilir. Zahmetli bir tedavi şekli olduğu için genelde tercih edilmeyen bu yöntem de hastalığın tekrarlama oranı daha düşüktür. Özellikle iltihaplı pilonidal sinüslerde tercih edilir.

  • Çıkartıp- Dikme

Hastalık taşıyan bölgenin çıkartılması ve alanın karşılıklı olarak dikilmesi ile yapılan bu ameliyatta;  eksizyon + primer onarım söz konusudur. Az tercih edilen bu pilonidal sinüs ameliyatı tekniği; sadece küçük pilonidal sinüslerde tercih edilir.

Mikrosinüsektomi

Mikrosinüsektomi, çok küçük bir alanda olan kıl dönmesi vakalarında uygulanan basit ve sınırlı bir ameliyat çeşididir.

Op. Dr. Bülent Güvendi Sayesinde Kıl Dönmesi Şikayetinizden Kurtulabilir, Sağlıklı Bir Yaşama “Merhaba” Diyebilirsiniz

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi konusunda sizlere çözüm sunan Op. Dr. Bülent Güvendi’yi hemen arayabilir ve randevu talep ederek “pilonidal sinüs” probleminden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

WhatsApp chat