Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlar arasında görülen en sık kanser türü olup, aynı zamanda kansere bağlı ölümlerin de en yaygın sebebidir. Dünya Sağlık Örgütü (2014) verileri incelendiğinde kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm oranının ülkemizde %15.7 olarak rapor edildiği görülmektedir. Erken tanı konulması halinde başarıyla tedavi edilebildiği için; meme kanserinin erken belirtileri için uygun tarama yöntemleri büyük önem arz etmektedir. Meme kanserinin erken tespitinde mamografi, klinik meme muayenesi ve kendi kendine meme muayenesi(KKMM) önemlidir. Kendi kendine meme muayenesinin akılcı kullanımı, tümörlerin erken safhada belirlenmesinde etkili bir yöntem olabilir.

Rize’de meme kanseri teşhisi ve tedavisi yapan Op. Dr. Bülent Güvendi ile görüşerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak meme kanseri belirtileri;

  • Ağrısız, sert ve fikse kitle
  • Meme başı akıntısı
  • Meme başı yada meme cildinde çekinti
  • Meme boyutunda ve şeklinde değişiklikler
  • Memede portakal kabuğu görünümü
  • Koltuk altındaki ağrısız şişlikler olarak sayılabilir.

 Meme Kanseri Türleri Nelerdir?

Memeden alınan doku üzerinde yapılan patoloji incelemenin sonucuna göre meme kanseri türü belirlenir. En yaygın olarak görülen meme kanseri türü invaziv duktal karsinomdur.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

20 yaşından sonra her bayan kendi kendine meme muayenesi yapmasını öğrenmeli ve yapmalıdır. Meme dokusunda farkettiği bir farklılık olduğunda hemen bir doktora müracaat etmelidir. Şüpheli durumlarda 40 yaş altında meme ultrasografisi en sık tercih edilen tetkiktir. 40 yaşından sonra ise tarama amaçlı mamografi yaptırılmalıdır.

Meme Kanserinde Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Basit mastektomi: Basit mastektomi de meme uçları dahil tüm meme dokusu alınmaktadır.

Cilt koruyucu mastektomi: Meme derisinin çoğu, areola ve meme ucu dahil olmak üzere korunarak yapılan meme kanseri tedavisi, “cilt koruyucu mastektomi” olarak bilinmektedir.

Modifiye Radikal Mastektomi: Meme dokusu ve aksiller lenf nodları operasyona dahil edilir.

Meme Koruyucu Cerrahi:Erken dönemde teşhis edilen meme kanserinin tedavisinde “memenin etkilenmiş kısımları” hedef alınır. Tümörün büyüklüğüne ve yerine göre ameliyat planı yapılır.

Lenf Bezi Cerrahisi:Lenf bezlerine yayılım söz konusu ise aksiller( koltuk altı) lenf diseksiyonu yapılır.

Onkoplastik Meme Cerrahisi

Onkoplastik meme cerrahisinde amaç meme estetiğini mümkün olduğu kadar korumaktır. Onkolojik prensipler ön planda tutularak hastalıklı bölge çıkarılır ve değişik fleb yöntemleri ile hastanın kalan meme dokusunda estetik bir görünüm hedeflenir.

WhatsApp chat