Kristalize Fenol ile Pilodinal Sinüs Tedavisi

Kristalize Fenol ile Pilodinal Sinüs Tedavisi

Pilonidal sinüs hastalığı, sakral bölgede oluşan, cilt ile kemik doku arasında kistik yapılarla karakterize bir hastalıktır. Genellikle bu kistik yapıların içinde kıl yumakları da görülür. Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılır. Görülme sıklığı erkeklerde daha fazladır. Kuyruk sokumunda ve cilt altına yuvalanan bu kıl yumakları iltihablandığında, pilodinal sinüs abselerine neden olmaktadır. Günümüzde binlerce kişide görülebilen pilodinal sinüs şikâyeti, basit bir hastalık olarak kabul görse de, hastanın günlük rutinini ciddi manada etkileyebilir. Rize’de pilodinal sinüs tanısı ve tedavisi konusunda deneyimli olan Op. Dr. Bülent Güvendi,  pilodinal sinüs tedavisinde “pilonidal sinüs cerrahisi ve pilonidal sinüse kristalize fenol uygulaması ” yapmaktadır. Hastaların günlük rutinlerini etkilemeyen ve oldukça uygun fiyatlı olan “kristalize fenol ile pilodinal sinüs “ tedavisi ve diğer merak edilenler hakkında hazırlanan bu yazıda pilodinal sinüs nedir, belirtileri nelerdir gibi birçok bilgiyi bulabilecek ve birçok sorunun da yanıtını alabileceksiniz.

Pilodinal Sinüs Nedir?

Genel olarak tarif etmeye çalışırsak, cilt altında ve üstünde enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayan, erkeklerde daha sık görülen iltihabi bir hastalıktır.  Kilolu kişilerde ve vücudunda fazla miktarda kıllanma olanlarda görülme sıklığı artmaktadır. Uzun süre oturarak çalışmakta pilonidal sinüs oluşumuna zemin hazırlar. Pilonidal sinüsü olan kişilerde sakral bölgede sinüs ağızları görülebilir. Abseleşir ise çok ciddi ağrılara neden olarak acil cerrahi müdahale gerektirir.

Pilodinal Sinüs Belirtileri Nelerdir?

  • Kuyruk sokumu bölgesinde ağrı
  • Oturamama
  • İltihap söz konusu ise akıntı
  • İç çamaşırda kıl bulguları ve akıntının izleri, pilodinal sinüste görülen semptomlar arasında sayılabilir.

Pilodinal Sinüsün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde pilodinal sinüs tedavisi için iki farklı seçenek söz konusudur. Doktor ve hastanın ortak kararı ile tedavi seçeneği belirlenir ve uygulanır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi, hastalar ve doktorlar tarafından sık tercih edilen yöntem olsa da cerrahi yöntemlere de başvurmak gerekebilir.  Cerrahi müdahale yapılacaksa sakral bölgede yer alan kıl dönmesi bölgesini içine alan cilt ciltaltı dokusu çıkarılır. Ameliyat bölgesi açık bırakılarak pansuman yapılabilir veya çeşitli ameliyat teknikleri ile “işlem yapılan bölge” kapatılır.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için günümüzde kristalize fenol yöntemi kullanılmaktadır ki kişiye sağladığı avantajlar nedeniyle daha sık tercih edilmektedir.

Kristalize Fenol İle Pilodinal Sinüs Tedavisi Uygulaması

Kristalize fenol tekniği ile “pilodinal sinüs tedavisi” yapılmasının hastalara sağladığı  katkılar azımsanamayacak kadar fazladır. Nüks riski ameliyatlarla yakın oranlardadır.  İşlem yapıldıktan  sonraki gün hasta işine gidebilir.

Hastanın pilonidal sinüsünün yaygınlığı tedavi şeklini etkiler. Erken dönemde yapılan müdahalelerde daha az seans ile sonuç alınabilir. Gecikmiş vakalarda kristalize fenol uygulama seansları artabilir yada hastaya cerrahi önerilebilir.

Proktoloji ünitelerinde ve polikliniklerde, muayenehane şartlarında kolayca uygulanabilen kristalize fenol tedavisi, steril koşullarda yapılır. Lokal anesteziyle yapılan kristalize fenol tedavisi, “sinüslerin temizlenmesi, kıllardan arındırılması ve sinüslere kristalize fenol uygulaması” aşamalarıyla tamamlanmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Pilodinal sinüs hastalığı, kısmen basit bir hastalık gibi görülse de abse gelişirse semptomları ile bütün vücudu etkileyebilir. Anüse yakın bir yerde oluşabilen pilodinal sinüs, cilt ve cilt altı dokusunda ciddi olumsuz etkilere sebep olur ki bu da hastanın yaşam konforunu etkileyebilir. Hastalar kendisinde hemoroid şikayetleri olduğunu sanıp tedavilerini geciktirebilirler.Şişlik ve kızarıklık, ağrı ile kendini gösteren kıl dönmesi apsesinde ise cerrahi yöntemlerle absenin acilen boşaltılması gerekir.

Op. Dr. Bülent Güvendi Tarafından Uygulanan Kristalize Fenol Tedavisi ile Pilodinal Sinüsten Kurtulun!

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vücudunda aşırı kıllanma olanlarda, kilolu insanlarda, uzun süre oturarak çalışanlarda pilonidal sinüs hastalığı daha  sık görülebilmektedir.Oluşmuş kıl dönmelerini erken evrede çözmek, ameliyat gibi daha ağır işlemlere gerek kalmadan kısa sürede sağlığımıza kavuşabilmek için Rize’de kristalize fenol ile pilodinal sinüs tedavisi yapan Op. Dr. Bülent Güvendi ile görüşerek randevu alabilirsiniz.

WhatsApp chat