Hemoroid, Perianal Bölge Hastalıkları

Perianal Bölge Hastalıkları

Anüs çevresindeki hastalıklar, perianal bölge hastalıkları olarak adlandırılır. Hemoroid, perianal fissür, perianal fistül en sık görülen perianal bölge hastalıklarıdır. Perianal bölgede ve rektumda kanser vakalarına da rastlanabilmektedir. Şikayetleri benzer olduğu için perianal bölge şikayeti olan hastalar iyi değerlendirilmelidir.

Perianal bölgedeki hastalıkların doğru tanısının konulması çok önemlidir. Hastalar perianal bölge ile ilgili şikayetlerinde doktora geç başvurabilmektedirler. Bunun en önemli nedeni, çekingen tavırları yada muayene olmak istememeleridir. Bu durum da perianal bölgede yada rektumda geç tespit edilen kanser vakalarına neden olabilmektedir. Doğru tanı, tedavi başarısında önemli bir faktördür.

Perianal bölge hastalıkları ve cerrahisi ile ilgili tedavi ve çalışmalarıyla Rize’de bilinen Op. Dr. Bülent Güvendi’den randevu alarak perianal bölge hastalıkları ve cerrahisi ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Hemoroidal Hastalık

Uzun süreli ıkınma, artmış karın içi basıncı ve kabızlık, uzun süre ayakta kalarak çalışılan işlerde çalışmak; hemoroidal hastalığının başlıca nedenleridir. Damarsal yapıların belirginleşmesi ile ağrı başlar ve gaitanın sert oluşu da mukozayı travmatize ederek kanamaya sebebiyet verebilir. En sık görülen belirtiler ağrı ve kanamadır.

Hemoroidal hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid tedavisinde kullanılan çeşitli medikal ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların düzgün kullanılması yanında yaşam tarzında yapılacak değişikliklerde tedavi başarısını etkilemektedir.  “Su ve lifli gıdaların tüketimi”, acılı baharatlı yiyeceklerden kaçınmaktedavi başarısını arttıracaktır.

Anal Fissür

Genellikle 1 cm uzunluğunda ve 2mm genişliğinde olan lineer yırtıklar, anal bölge mukozasında görülür.

          Akut Anal Fissür

Yüzeysel lezyon olarak ifade edilen akut anal fissürler, konstipasyon ve diare ataklarından sonra görülebilmektedir. Proktolojik muayenede anodermde “bistürüyle çizilen ince bir çizgi” olarak görünür ve kısa sürmesi beklenir.

         Kronik Anal Fissür

6 aydan daha uzun süren fissürlere kronik anal fissür, denir. Derin ve inatçı fissürler olarak kabul edilir.

         Atipik Fissürler

Lateralde lokalize olabilen atipik fissürler, ağrısız olabilmektedir. Atipik fissürlerin ayrıntılı olarak incelenmeleri gerekmektedir. Tbc ve Crohn gibi hastalıklara sekonder olarak gelişebilirler.

Anal Fistül

Crohn, ülseratif kolit, doğum travmaları, tüberküloz ve lösemi gibi birçok hastalığın tetiklemesi sonucu oluşabilir. Anal absenin, cilde drene olduktan sonraki aşamasında da anal fistül meydana gelebilir. Perianal bölgedeki deride bir dış ağız ve anal kanalda bir iç ağız şeklinde bulgu verebilir.

Cerrahi tedavi seçenekleri:

Hemoroid tedavisinde medikal tedavi yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ön plandadır. Dirençli vakalarda cerrahi yapılabilir. Günümüzde hemoroidal hastalığının cerrahi tedavisinde; Hemoroid pakesi cerrahi olarak çıkarılır.

Anal fissür tedavisinde botoks kullanılabilmektedir. Oldukça fayda sağlayabilen bu durum, cerrahiye iyi bir alternatiftir.

WhatsApp chat