Hacamat Tedavisi

Hacamat Tedavisi

Geleneksel tedavi yöntemleri, tıbbin henüz gelişmekte olduğu dönemlerde sıkça tercih edilmiştir. Kazanılan bilgiler ve bu bilgilerin teoriye dönüştürülmesiyle gelişim gösteren “geleneksel tedavi yöntemleri”, başta bitkisel tedavi olmak üzere akupunktur gibi birçok çeşitli yöntemi içermektedir. Geleneksel tedavi yöntemleri, günümüzde “tamamlayıcı tedavi”  olarak kabul görmektedir.

Batı ülkeleri dahil birçok yerde uygulanan “hacamat” tedavisi de “geleneksel ve tamamlayıcı tedavi”yöntemleri arasında yer almaktadır. Rize’de Op.Dr.Bülent Güvendi tarafından uygulanan hacamat tedavisi, geçmişten günümüze kadar atalarımız tarafından “takdir görmüş” ve vücuda olumlu etkilerinin olduğu ifade edilmiş bir tedavi yöntemidir. Hacamat tedavisi neden yapılır, hacamat tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir, kimlere uygulanır, kimlere uygulanmaz, hacamat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli gibi birçok sorunun yanıtının yer aldığı “Hacamat Tedavisi” başlıklı bu içerikte hacamat tedavisini neden doktorların yapması gerektiğiyle ilgili detaylı bilgilere de erişebileceksiniz.

Hacamat Nedir?

Kupa terapisi olarak da bilinen hacamat tedavisi, insanlar tarafından “şifa bulmak” amacıyla yaptırılmaktadır. Sırt başta olmak üzere vücutta belirli bölgelere uygulanabilen hacamattan sonra şikayetlerin azaldığı yada tamamen geçtiği hastalarımız tarafından ifade edilmektedir.

Hacamat Neden Yapılır?

Türkiye’de ve dünyada binlerce insan hacamat tedavisi yaptırmaktadır. Hacamat tedavisi ile vücudumuzda biriken ve vücudumuza ekstra yük oluşturan toksinlerden kurtulmaya başlayabiliriz. Yapılan bir çalışmada hacamat yapılarak alınan kanda ağır metal oranları periferik kana göre daha fazla bulunmuştur. Hacamat yaptırarak vücudumuzdaki ağır metal yükümüzü hafifletebiliriz. Böylece vücudumuzun kendi kendini iyileştirme çabalarına destek oluruz.

Hacamatın Genel Faydaları Nelerdir?

Hastalıklardan korunmak ve var olan hastalıkların da şikayetlerinin azaltılması hususunda etkin sonuçlar veren hacamat tedavisinin birçok faydası bulunmaktadır. Yılda iki kez yaptırılması önerilen hacamat tedavisinin faydalarına ise detaylı olarak bakmakta fayda var.

 • Kandaki ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlayan hacamat, bağışıklığı güçlendirir ve vücuda direnç kazandırır.
 • Vücut ağrılarını azaltır, psikolojik rahatsızlıklar, karaciğer ve kalp hastalıkları gibi birçok kronik hastalıklara da iyi gelmektedir( vücudumuzun kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olarak).
 • Grip ve soğuk algınlığının tekrarlama olasılıklarını da düşürmektedir.

Hacamat (Kupa) Tedavisi Neden Doktorlar Tarafından Yapılmalı?

Vücuda “küçük kesiler” atılarak kan çıkarılması esasına dayanan hacamat tedavisi, geçmişten günümüze kadar uygulanan bir “geleneksel tedavi yöntemi”dir.

Kan sulandırıcı ilacı kullanan hastalara hacamat yapılmamalıdır. Steril olmayan şartlarda yapılan hacamat tedavisi “enfeksiyon” riski taşımaktadır. Bilinçsiz kişilere yaptırılan hacamat tedavilerinde “iyileşmenin” aksine başka risklerle karşılaşılabilir.

Hacamat Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Kupa tedavisi yani hacamat; geçmişte baş ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetler için yaygın olarak yapılmaktaydı. Ünitelerde Hacamat yapılabilecek durumlar:

 • Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda immün sistemi güçlendirme
 • Fibromiyalji sendromu
 • Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar
 • Kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları
 • Diz ağrısı (osteoartrit vb)
 • Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
 • Organik olmayan uyku bozuklukları
 • Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar

Hacamat Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Trombofilebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığı, anemi (hemoglobin 9,5mg/dl`nin altı), hemofili, kanama/pıhtılaşma bozukluğu öyküsü, antiagregan ilaç kullanımı durumunda ve varisin doğrudan üzerine kupa uygulanmaz.

Kupa Tedavisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?

Bir nevi cerrahi bir müdahale olan hacamat tedavisinin planlanmasında doktorun deneyimi ve tıbbi bilgileri önemli rol oynar. Kime ve nasıl yapılacağını belirleyen doktor, steril şartlarda kupa tedavisi yapar.

Hastanın rahatsızlık durumuna göre akupunktur noktaları da dikkate alınarak kupa tedavisi yapılacak yerler belirlenir. Kupa tedavisi iki şekilde yapılabilir. Eğer sadece kupa uygulanırsa kuru kupa olarak adlandırılır. Küçük kesilerle kan çıkarılacaksa yaş kupa olarak adlandırılır.

Hacamat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hacamat tedavisi planlanan hastaya 2-3 gün öncesinden hayvansal gıdaları azaltması tavsiye edilir. Hacamat sonrasında “kesiler” hızla iyileşir ancak iz kalmaması için kaşımamak gerekir.

Siz de şikayetlerinizi hacamat tedavisi ile çözmek isterseniz; Op. Dr. Bülent Güvendi tarafından uygulanacak hacamat tedavisi için bizleri arayabilir, bilgi talep edebilirsiniz.

WhatsApp chat